Iskolatörténet

Letkés község múltjára vonatkozó legrégebbi anyagok régészeti feltárások alkalmával kerültek elő. A falu közepén egy Árpád-kori temetőt találtak a régészek. A község belterületén, a hajdani erdészet (ma óvoda) és az új iskola telkén egy honfoglaláskori temető 37 sírját K. Éry Kinga tárta fel 1961-ben. 

1754-ből a következők vannak följegyezve a főpásztori látogatás könyvében: „Iskolaigazgató: Csomortányi Ferenc. Erkölcsi élete és a plébános iránti engedelmessége példamutató.”

Az 1896-os összeírások szerint a település lakóinak száma 1028 fő volt. Római katolikus 973, evangélikus 6, református 25, zsidó 24 fő volt. A 128 tanköteles iskolást számláló elemi iskolát a katolikus hitközség tartotta fönt.

Letkés 1934-ben két tanerős római katolikus elemi iskolát tartott fenn. II. Világháború után a szorgalmas helyi lakosok keze munkája nyomán szépen felépült, majd fokozatosan bővült, fejlődött a falu. Felújították az öreg iskolát s építettek egy új, 4 tantermes, majd újabb 4 tanteremmel bővített, immáron 8 tantermes általános iskolát. Az általános iskola udvarában megépült a szabadtéri színpad, mely főként a községi nyári rendezvények helyszíne lett. 1989. szeptember 2-án Letkésen megtartott BÖRZSÖNY NAPOK 89 rendezvény legfontosabb momentuma az iskola udvarában felépült tornaterem, öltözők, jelenlegi iskolai könyvtár, napközis terem átadása volt, mely eseményt a település apraja-nagyja osztatlan örömmel fogadta. 2018-ban ezen épületkomplexumban energetikai felújítása valósult meg. Teljes nyílászárócsere, külső- és födém hőszigetelés történt, valamint napelemeket helyeztek el az épület tetején. Az utóbbi években a fent említetteken kívül több felújítás is megvalósult Letkésen az általános iskola épületében. Ezek közül a legjelentősebbek: kicserélték a bejárati ajtót, akadály mentesítették az épületet. Teljes vizesblokk felújítás történt a FORFA épületben. 2021-ben a Magyar Falu Program keretében az iskola jelentős része új tetőszerkezetet kapott.

Egészen biztos, hogy nagyon büszkék lennének a mai, egyre inkább korszerűsödő, szépülő iskolájukra a hajdani általános iskola igazgatók, akik méltán megérdemlik, hogy nevük ezen oldalakon megemlítésre kerüljön:

Pion István 1955-1969.
Akucs Lórántné 1969-1992.
Lang László 1992-1997.
Kucsera Imréné 1997-2003.
Szalai Zoltánné 2003-2021.

1982. augusztus 1-én Letkésen Általános Művelődési Központ jött létre, amely az óvoda, az iskola, és a klubkönyvtár integrációja volt. A változás összehangolt munkamegosztást jelentett. Az iskola és a közművelődési intézményegység együttműködésének célja a gyermekek oktatásának, nevelésének koordinálása, vagyis az iskolai és iskolán kívüli nevelőhatás és ismeretnyújtás összehangolása volt. Az ÁMK igazgatója Akucs Lórántné iskolaigazgató volt. Az ÁMK sikeresen és hatékonyan működött, éppen ezért az ország valamennyi tájáról jöttek tantestületek szakmai tapasztalatcserére, intézménylátogatásra. 1986 május 2-a jelentős nap volt az ÁMK életében, mivel e napon külföldi delegáció látogatott az intézménybe. A delegáció tagjai voltak: 11 Kínai Kanton oktatási- és művelődési vezetője, az UNESCO-tól 1 francia, 1 svéd és 1 NSZK képviselő. A vendégek az általános iskola szakmai bemutatóin vettek részt, majd a község megtekintése után a szülői munkaközösség két tagjának otthonába is ellátogattak. 1992. július 31-én megszűnt az ÁMK, ettől az időponttól a korábban összevont intézmények önálló, önkormányzati fenntartású intézményként működtek tovább. Változást jelentett iskolánk életében amikor 2012-ben létrejött a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ és felváltotta az önkormányzati fenntartást.